Günümüzde borsa işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Borsa seans salonlarının gürültülü ortamında işlemleri gerçekleştirmek ve borsa ekranlarından, televizyondan anlık veri takibi yapmak yerine bilgisayar üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmek daha iyi sonuçların elde edilmesini mümkün kılmıştır.

Piyasa takibi yapmak yalnızca borsa piyasasında değil, forex piyasası gibi diğer finans piyasalarında da büyük bir öneme sahiptir. Ama borsa piyasasının arz ve talep gibi birçok değişkene bağlı olması nedeniyle anlık veri takibi diğer piyasalara göre daha önemlidir. Yatırım araçları üzerine etkili olabilecek her faktörün öncelikle neler olduğunun bilinmesi, daha sonra nasıl etkiler yarattığının bilinmesi gerekir. Bu faktörler hakkında bilgi sahibi olduktan ve yorumlayabilme yeteneğine sahip olduktan sonra da anlık olarak meydana gelen değişikliklerin takip edilmesi gerekir.

Canlı borsa takibi günümüzde internet bağlantılı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden istenen yerde ve zamanda kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede de risk kontrolü ve portföy yönetimi konusunda daha iyi sonuçları elde edilebilmektedir. Risklerin sınırlandırılması ve portföye kazanç getirecek yönün verilebilmesi için canlı borsa takibinin etkili bir şekilde yapılması, piyasanın doğru bir şekilde yorumlanabilmesi gerekmektedir.

İnternet dünyasının sunduğu olanaklar düşünüldüğü zaman borsa takibini yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Akıllı telefon ve tabletlerinize yükleyebileceğiniz programlar sayesinde istediğiniz yerde anlık veri takibinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu programların bildirim özellikleri de bulunmaktadır ve size gerekli zamanlarda uyarılar vermektedir. Bu sayede meydana gelen en ufak değişikliklerden bile anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Borsa takibi yaparak risklerinizi sınırlandırmanızın yanı sıra kazanç getirebilecek pozisyonları da hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz. Kısa vadeli bir yatırımcı iseniz bu değişikliklere anlık olarak adapte olmanız gerekmektedir. Özellikle para birimlerinde meydana gelen anlık değişiklikleri doğru bir şekilde yakaladığınız zaman kısa vadeli kazançlar elde edebilirsiniz.

Takip etmeniz gereken konulara genel olarak bakılacak olursa, yatırım araçlarının fiyatlarını oluşturan arz ve talep konuları, merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar, devlet istatistik kurumları tarafından açıklanan veriler, ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar ve savaş, doğal afetler, ülkelerin ekonomik ve siyasi durumları, ekonominin birinci dereceden göstergesi olan makro ekonomik verilerdir. Bu verileri anlık olarak takip etmeniz riskleri sınırlandırmak, güvenli bir şekilde yatırım yaparak para kazanabilmeniz adına önemlidir.